nedeľa 18. januára 2015

Po schodoch ku šťastiu.



Oči. Jej veľavravný pohľad. Zišla dole po schodoch.
Čakal ju pod nimi. Záber v prítmí na oboch.
Život je rieka, unášali sa, nenávisť je podvod.
Stojí dvadsať centimetrov od neho po tridsiatich krokoch.
Stačí pohľad a obaja vedia čo si ten druhý myslí.
Už sa majú zopár rokov vytetovaných v mysli.
Obom to myslí, stačí pohľad kyslý. On je vtipný,
výrečný, živý, prežitý, milý v jednej chvíli.
A tak upela pohľad na ňom - on je poklad.
Prelom - zlom nastal v ňom, keď sa vydal doklad,
že ich život je spoločný dohľad a nemá odklad.
A tak pobozká ho – raz, dva krát za deň, stačí to.
Štyri krát, päť krát za deň – málo. Takýto
vzťah má len málo kto. Ale po čase?
Čo ja viem? Objímu sa - vedia prečo. To počasie
 - prší moc, dopadá to na parapetnú dosku dočasne.
Stoja tam dvaja ľudia - dvojhlasne, ale kto vlastne?
Mýli si ju v telefóne z jej sestrou, tak pozná ju po hlase?
Dvadsať rokov ubehlo a oni stále kričia - oddane:
„Áno!“ Majú sa radi, ľúbia sa. Podajme
to generáciám ďalej,
ich život má nádej, že ich život je alej.
Vysádzaná zo stromov rovnakého druhu.
On vie, že si nemôže nájsť druhú.
A tak podíde bližšie chytí ju za ruku.
Je si vedomý, že po dvoch rokoch stratil záruku.
A nemôže ju vrátiť výrobcom,
radšej si podá úsmev a ruku s jej otcom.
Vyrovnáva denno - denne jej vrásky.
Nevraví to, ale vraj to robí z lásky.
Nevyzerajú, ale sú spolu štastní.
Ona jemu, on jej a im život sa páči.
Dajme im obom páčik.
Nie, nemá to háčik.


pondelok 5. januára 2015

Zima



Suché ruky, sneh, kde mám krém?
Vychádza slnko, štyridsať minút a sedem.
Teplý radiátor. Malá oblačnosť. Silný vietor.
Za oknom s pohľadom von, vonku by som nebol.
Na strome čierna vrana, príde návšteva,
o dve hodiny až do večera.
Predo mnou knihy a rýchle prsty.
Teplý čaj, myšlienka na teplý letný deň v hrsti.
Január - Traja králi tak brzdi.
Úsmev na tvári od šiestej ráno hore przní.
Červená obloha, začervenaná pokožka.
Prechádza mi izbou slnko z roha do rožka,
Raňajky maslo, čaj sa lúhuje, mastím.
Z toho krásneho dna sa raz zbláznim.
O ôsmej ráno sa nad tým rozplývam básnim.
Rózsa, Brezovský hrá ja počúvam, krásnim.
Každý začatý deň je vzácny,
občas nie je krásny,
ale nikdy nie je prázdny,
občas bez úsmevu.
Myšlienka na teplú letnú nedeľu.
Čoskoro to príde, šak počkaj, kam sa ponáhľaš.
Milión zážitkov, časom to už nedoháňaš.
Starneš. Každým dňom o nové myšlienky,
o nové poznatky, už od plienky.
Tie zimy bez starostí so sánkami na chrbte,
dnešné deti s tabletami, každé dieťa blbne.
Poďme si postaviť snehuliaka spomienok,
máme to  už nabalené ako sáčok plný sušienok,
Oni schnú, no stále sú tu, pokiaľ ich nezjeme.
Tak snáď ešte veľa studených dní prežijeme.
Kam sa ponáhľať? Klavír hrá vlastným tempom,
každý sa ponáhľa za svojim cieľom.
Aj tak je to všetko o čakaní na budúcnosť,
blízku alebo ďalekú úzkosť.
Život je blúdnosť.
Vyhoď von svoju súdnosť.