utorok 27. októbra 2015

S východom slnka




Kráča po prázdnej ulici.

Neóny sú jeho dvojníci.
Masky na tvári, prázdni zombíci.

Internet je kult, on je tisíci.


Utiekol od všetkých. Prázdno.
Hudba v ušiach našlapaná ako párno.
Ženská kráča oproti, nemá prádlo.

Celý svet chytený v ruke. Márno.


Tvár vysvietená telefónom robí kroky.
Na jednej ulici dvaja cvoci.
On je chorý, máva mdloby.

Od skorej doby sleduje jej nohy.


Ten pohyb, ktorý opakovane robí.
Nesie sa. Ulica patrí jej.
Platí ten čas smútkom v časovej
línii sledu udalostí.
Na moment stretli sa oči.

Na moment žiaden pohyb.


Kde je úsmev.
Bol by to úspech.
Pery. Červený rúž.
Chce sa jej prihovoriť už.


 Vždy v rovnakej hodine na jednej ceste,

jej a jeho kroky sú tak presné.
Všíma si jej oči, vždy sú biele.

Je možné, že v skutočnosti tam nie je.


Predstavuje si aké by to bolo skvelé,
keby sa stretli vo vnútri v šere.
Bez svetla, on a ona oproti sebe.

Sedí tam on, ona sedí v kresle.


Prehadzuje nohami a pohľadom
zo strany na stranu. Je jeho pokladom.
Pomaly vstáva z kresla podíde k oknu,
chce sa jej dotknúť.


 Bruneta v čiernom, on čaká na tu dobu.

Ona sleduje tú hviezdnu oblohu.
Pripaľuje jej cigaretu, pár minút k dobru.
Dymí sa, to svetlo svieti intenzívnejšie.
Keď ťahá, dym sa šíri prívetivejšie.
Polootvorené pery sú príťažlivejšie.
Tie chvíle sú pre ňu najobľúbenejšie.
Vyfukuje a nehovorí nič. Klopí oči,
Mávajú ťažšie viečka v prítmí v noci.
Pýta sa jej aký je to pocit...
Neodpovedá dvíha obočie. Deficit
nikotínu jej robí chuť na ďalšiu.
Na jazyku cigaretová pachuť.
Vníma ju každou sekundou krajšiu.


 Bolo by počuť v tej chvíli špendlík spadnúť.

Racionálne myšlienky nevedia vládnuť.
On vidí v nej pravdu.
Vníma jej krásu.
Ona mení tú chvíľu na vzácnu.
Chytí jej studenú ruku - tak malú.
Skryla by sa v jeho dlani. Krachnú
keď sa priblížia.
Vedia, že si ublížia.
Tá chvíľa je bližšia.


 Ona je pre neho otvorená kniha.

Slovo po slove prstom posúva sa.
Rozumie jej, nemusí padnúť slovo.
Číta jej z dychu myšlienky tak hravo.
Ona vie, že on má na to právo,
aj keď na neho pôsobí vyhýbavo.
On je tejto situácie pánom.
Neplatí za jej myšlienky nájom.


Súka z nej blúzku, padá náramok.

Kúsok po kúsku, cíti to blaho.
Cíti jej parfém, rozoznáva tie vône...
Cíti sa ako bohém. Pohľady rôzne.


 Padajú na zem gombíky.

Cítia sa ako zločinci.
Míňa sa im kyslík v prítmí.
Padajú na zem ako jesenné listy.


 Od kedy ju videl prvý krát, písal jej listy.

Žiaden neodoslal nikdy.
Teraz píše jej prstom po líci.
Vnímajú sa len citmi.


 V myšlienkach jeden po druhom kričí.

Jeden bez druhého by boli ničím.
Kráčajú tmavým bytom od steny k stene,
steny sú nepoškvrnené biele,
sú zatvorení ako v cele.


 Nevedia ujsť.

Nechávajú spúšť.
Hľadajú kľud.
Našli tú chuť
života, čas sa zastavil o tretej.
Ručička sa pohla až o pol siedmej.


Keď zas raz sedia obaja v kresle.

Ich myšlienky by mohli byť trestné.
Tak ako jej pripálil pred pár hodinami
s vychádzajúcim slnkom jej pripaľuje opäť.


Prešli si spoločnými dolinami,

on si konečne vypočul jej spoveď.
Spoločne kráčajú z bytu. Kľúč to zamkol.
Zamkol ich myšlienky na pár zámkov.


 Každý svojim smerom s miernym vánkom.


Keď konečne prišlo to slnečné ránko,
obom vhod padlo, vymeniť noc za spánok.

Rozumejú si, on jej, ona jemu darmo.

sobota 24. októbra 2015

V neexistujúcom čase



Od druhej do druhej ráno,

v neexistujúcej hodine im chýbal spánok.
Topí sa v umývadle zmýva svoju tvár.
Vie, že je človek, vie že má pár.
Má páru o vedomostiach v svojej hlave.
Ďalšie zrkadlo spoločnosti pred sebou máme.
Aj tak sa len hráme, o city dáme
súťaž. Tak sa ukáž vyzývavo, vraví pane.
Jej myšlienky, tie už poznáme.
Čerstvá. Vyšla práve z vane.
Je to úlet, ale nie je to hrané.
Osušiť sa. Nabudiť. Tvrdo do toho skočiť.
Je to mylné, keď hlava mu bočí.
Chce zaútočiť, stojí na druhej strane.
Pozerá čo sa deje, čo má v pláne.
Chvíle vypätia sú tak vzácne.
Myšlienky prázdne no krásne.
Prázdne vedomostí.
Aj tak je človek z masa a kostí.
Jeho vedomie ju zlostí.
Prečo je tak sprostý.
Volá si do hlavy hostí.
Hostia v jej živote sú jej mostík.
Občasne sa cíti ako v Show Bill Cosby.
Toľko ľudí jej prelieta cez život.
Toľko osudov ju vedie mimo.
Ten hlavný prúd, mám v hlave spúšť.
Život je zvuk, vypúšťa ruch.
Ruch ulice. Autá. Svetlá. Cesty.
Čiary na nich. Je beznádejne besná.
Bez nádeje na ďalšie pomocné veslá.
Ten jej život je prestíž.
Aj tak chce byť presný.
Vystihnúť pravý zmysel slova triezvi?
Obaja sú nejakí bledí.
Pozerá už sto tisíci krát do zrkadla,
tá predstava voľných myšlienok ich pomiatla.
Umlátila zdravý rozum.
Vážny život je konzum.
Hľadajú poslednú dobu.
Poslednú skrátenú notu.






zdroj obr.
http://thisisnthappiness.com/post/128939126639/slouching-towards-bethlehem-julia-petrova

nedeľa 18. októbra 2015

Johnny Bravo




Zobrazení aj po refreshnutí ráno,
ako stránky, ktorým nechýba spánok.
Každí druhí každé ráno je kámo.
Hrdinovia dní a nocí z rozprávok.
Každí má na ten život a čas právo.
Nikto si nevšíma, čas uteká tak hravo.
Pomedzi prsty, vraj ich máme málo.
Keď jej ústa kričia, - „rýchlo“ – „však áno“
Sem tam sa cíti ako Johnny Bravo.
Tlieskam hravo ráno „Bravó, bravó!“
Tie starosti vôkol neho posúva vpravo.
Poznajú ho, Johnny pôsobí utárano.
Hlavne sa snaží žiť slušne a zdravo.
Sem tam v konverzácii vyznie vyhýbavo.
Potom zas usmievavo, vnímavo,
na to hneď vynaliezavo a chytľavo.
V ťažkých situáciách chápavo,
nie je v nich doma, ale ani zriedkavo.
Pekných žien sa pýta zvedavo,
aj keď mu odpovie šušľavo,
hlavou mu preletí, nič sa nestalo.
Predsa pôsobí ostrieľano.
Ten týpek bol už všade kde sa strieľalo.
Johnny je frajer – to áno.

sobota 17. októbra 2015

Hudba, dážď a okno




Ihla uteká, krúti sa platňa.
Každou skladbou kreslí plátna.
Za oknom z oblakov padá...
Zjednotenie zvukov dokonalá skladba.
Teplé večere zo studených dní.
Studené ruky z teplej hmly.
Myšlienok ubiehajúc na sny.
Hudba. Dážď. Dokonalé myšlienkové hry.
Má to všetko vôkol mňa vplyv?
Nechám sa unášať s prstami na klávesnici?
Internetom na pláž. Wifi aj v márnici,...
Ubiehame trendom, uskakujeme jak králici.
Dobrou náladou život krátim si.
Tmavomodré nebo. Čierne obrysy stromov.
Za oknom sediaci - nemusím ísť domov.
Vôňa vanilky. Vôňa pomaranča. Toľko plodov.
Lúpem nechtom kôru s úsmevnou pohodou.
Koľko ma čaká ešte v živote krokov?
Koľko kúpených kytíc z obchodov?
Koľko nepárnych a koľko párnych?
Koľko pozitívnych a koľko chvíľ zvláštnych,...?
Sú to nejaké cudzie polopravdy?
Snáď to všetko niekomu vadí.
Basa púšťa tie nízke tóny.
Z toho pomalého saxofónu mávam mdloby.
Kopák s rytmičákom, hajty, krešky, rajdky, tvoria doby.
Piano hrá svoje noty. Gitara akordy. Perkusia to zdobí.
Som rád, že aj v dvadsiatom prvom storočí
môže elektrická gitara do hocijakej hudby skočiť,
Vysólovať vysoké tóny. Ten sound poriadne zmočiť.
Hodiť na zem. Pošliapať. Postaviť sa a doškriabať.
Dať dosť na frak. Aj pianistovi. Tie tóny dotriafať,...
Dávam na tú hudbu dosť bacha.
Masívny sound aj na poriadneho chlapa.
Aha.
Dosť bolo teplých letných dní.
Pri klopkajúcej parapetnej doske sa dobre spí.
Konečne sa mi niečo sníva a sní.
Nie sú to už myšlienky končiace do tmy.
Ani mokrá topánka mi nejak nevadí.
Len tie okuliare mi vždy teplo zarosí.
Aj tak to má svoje čaro.



Hlavná inšpirácia okrem všetkého:
https://www.youtube.com/watch?v=7ZWrefkI2cg

nedeľa 11. októbra 2015

O pánovi z baru




Stretol som týpka, opýtal sa či si môže prisadnúť.

Pozriem na kamaráta, vravíme si „jasné“, priplaz sa už.
Vyzeral celkom, že má dosť .
Pýtal cígu a ja že mám dosť.
Pýtal sa či môže ostať sedieť.
Ja že bude mi cťou, aj keby nemal nič vedieť.
Mal hustú bradu a tvár plnú starostí,
mierne prešedivené vlasy a výrazné licné kosti.
Pýtal som sa, či si dá rum s nami.
On že jasné pripije si na život s chalanmi.
Mal tak päťdesiat rokov a vyzeral že niečo zažil.
To o čom bľabotal, by chcel asi každý zažiť.
Aspoň na chvíľu v jeho koži tak týždeň prežiť.
Neviem čo by bolo lepšie, asi ten týždeň nežiť.
Nebol to pekný život keď rozprával o chľaste.
Týždeň je triezvy a týždeň zase vo chľaste.
Má zopár báb, ktorým môže zavolať,
volá ale niekedy sa nemôže dovolať.
Občas to vyjde a má pekný večer,
potom zase chľasce, alebo niečo varí pečie.
Človek ktorý varí umenie. Z neho sršalo umenie!
Človek ktorý blúzni, no o živote niečo vie.
Mal vyštudovanú pedagogiku, ale na deti vraj nemá nervy.
Nečudujem sa, nie vždy prívetivé  dnešné deti.
Žije v paneláku v garzonke a poneviera sa ulicami.
Kreslí obrazy. Žije s umelcami.
Občasne, potom občas nie, vravel, že žil aj na ulici,
neviem či mu mám veriť, vraj vyšiel vonku zahúliť si.
Je opäť tu, lebo domaľoval obraz,
jeho sveta, jeho myšlienok odraz.
Nedalo mi, spýtal som sa na cenu.
Prekvapil ma ukázal stránku. Vraj mal aj ženu,...
Obrazy od tristo do sedemsto eur.
Mne spadla sánka, mierna umelecká nechuť.
Rozprával o živote na ulici, nechcel by tam žiť nikto.
Ale keď už si tam, zvykneš si, pomáha víno.
Z PET fľaše samozrejme. On si že vraj osciluje.
Len tak sedí, čumí do blba, že vraj vibruje.
Raz je hore a raz zase dole, potom sa pokúša nepiť.
Vraj, keď máš žlté hovno, pečienku si skoro prepil.
Bol otvorený, posilnený chľastom.
Pýtal som sa na život, on že každým rokom rástol.
Ten chlap mal pred všetkými chlapmi náskok.
Vravel, že je rád, že mu dvanástnik nepraskol.
každým rokom pochopil o čom je ten život viac.
Neľutuje ako žije, a nechcel by viac.
Potom rozprával o ženách ako poriadny zvodník.
Dodržal slovo z dectva, k ženám bol vždy dobrý.
Padol na chodník a myslel, že sa už nikdy nezobudí.
Prežil si infarkt, že zubatá na neho vždy cerí zuby.
Nevie kedy skončí táto utopia.
Vraj veľakrát rozmýšľal, že to utopí sám.
Dva krát mu to nevyšlo, a bojí sa tretieho.
Nevie ktorý mesiac, ale že spraví to tretieho.
V ten deň po polnoci bolo tretieho.
Nevedel som či sa dožije rána bieleho.
Podal mi ruku. Poďakoval za rozhovor.
Nebol to rozhovor, bol to skôr jeho príhovor.
Sedíš a počúvaš, počúval sa dobre.
Poprial nám obom do života všetko dobré.
Otočil sa. Vypýtal si ešte poslednú cigu,
zapálil som mu ju,  vytratil sa v kúdeli dymu.
Odvtedy som ho nikdy nevidel. Rozmýšľam ako sa asi má,...
Či už dožil, alebo dožíva.
Škoda, no nemal som vtedy na jeho obraz.
Kúpil by som si ho hneď, bol by v ňom jeho životný odraz.
Ako zrkadlo, zobral som si z toho dosť.
No, neviem či to malo ten správny pozitívny prínos.
Nechalo to vo mne mierny chaos.
Na svete je toľko bláznov.

Denník kriminalistu



Vojdem do bytu. Stopy do kúpeľne.
Ženy a nože sú tak úderné, úmerné.
Umiernené reakcie zlomkovej fikcie,
spochybniteľnej dedukcie vlastnej detekcie.
Jej uprený studený pohľad ťa zloží,
ožiješ v jej koži, kde je to zboží.
Sedí tam na zemi pohodlne jak v lóži.
Škoda, že nahá čo sa ešte hodí?
Prekrížené nohy a fén vedľa horí.
Chytá uterák - dym sa množí.
Horia závesy. Bunda, čo je v koži.
Sa krúti jak moje myšlienky, keď vidím jej oči.
Prsia krútia moje oči v divnej noci,
dvaja cvoci. Je to zábava - plastový kanister.
Čo je v ňom? – benzín.
Na stenách rúžom zvláštne kresby.
V obývačke pustený Sinister.
Kriste?! Čo to má za tetovanie?
Neviem ja, ale môj tempomat vie.
Prejdem sa po byte, všade samé lebky.
Nečuduj sa potom, že tie tetky majú depky.
Xanax. Oxykodon. Válium. ... sem tam nejaké lieky.
Je mi jasné prečo sú tie tetky aj štetky.
Od susedov, samé negatívne klebky.
Ale mali pravdu, ta ženská sa bála chrípky.
Bála sa iba tak, ako tie barové pípky.
Bála sa, že bude raz v chorobnom prítmi.
A tá nevyliečiteľná choroba z povolania ju skôr zničí.
Ešte jedna vitrína v obývačke prežíva.
Polootvorená. V nej chladná devina.
Mala fakt divný život - tá dievčina.
Štyridsať. Žiadneho muža. Len krvavá perina.
Žiadne decká, iba tmavý trojizbák a telo ako bohyňa.
Žiadnu prácu. Účet v banke ako lovkyňa.
Boli tu ráno dvaja páni, sused vraví, že mafia.
Asi aj takáto je dnešná krajina.
Skôr než príjde súdny lekár.
Odnesie ju ako vlekár.
Spravím pár selfie madam z miesta činu.
Spravím pár portrétov tohto bytu.
Bles. Cvak. Okamih bol zaznamenaný.
Čo sa tu stalo je len medzi nami.
Opäť je byt plný štangastov miest činu.
Kto volal tie hliadky? Kto volal políciu.
Párty sa končí, keď lekár sklopí oči.
Keď uzavrie zips na čiernom vreci.
Keď odíjde posledný muž z dverí.
Škoda, že sa nedá žit s dierou v hlave.
Zajtra tu určite ďalšiu dieru máme.
Aj takýto bol dnešný deň, Môj denník.
Ešte som zabudol, na stole mala narysovaný perník.